Ortodoncja to gałąź stomatologi, której zadaniem jest leczenie wad szczękowo- twarzowych, wad zgryzu, a także wszelkich nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne ma na celu poprawę wyglądu, samopoczucia i zdrowia zębów pacjenta. Krzywe, stłoczone i wystające zęby są bardziej narażone na uszkodzenia i trudniej je utrzymać w czystości. Nieleczona wada zgryzu może prowadzić do próchnicy, chorób dziąseł, jak również do nadmiernego ścierania powierzchni zębów. W niektórych przypadkach nieprawidłowy rozwój zębów może mieć wpływ na kształt twarzy.
Kiedy należy zgłosić się do ortodonty?
Zarówno u dzieci jak i dorosłych pojawiają się objawy wskazujące na potrzebę konsultacji ortodontycznej. U dzieci jest to m.in: stale otwarta buzia, przedwczesna utrata mleczaków, wada wymowy czy nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka. Z kolei u dorosłych częstymi objawami jest: zgrzytanie zębami, odsłonięte szyjki zębów czy nadmierne odkładanie się kamienia .Nie każdy z tych objawów musi zawsze oznaczać konieczność leczenia, ale warto go skonsultować ze specjalistą.
Ortodoncja może być również stosowana w innych problemach zdrowotnych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia lub łagodnego bezdechu sennego.
Zalety leczenia ortodontycznego:
© 2018 Denticor s.c. przez PanGrosik